leczenie kaszlu

  • Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu kaszlu jest ustalenie, czy występuje kaszel suchy czy mokry (różnice pomiędzy kaszlem suchym i mokrym - w tabelce do pobrania). Jest to ważne, ponieważ od tego zależy zastosowanie odpowiednich leków.
  • Kaszel mokry, produktywny zwalcza się lekami wykrztuśnymi, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych poprzez pobudzenie odruchu kaszlu. Leki mukolityczne powodują upłynnienie i zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych.
  • Na kaszel suchy działają leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu.
  • Ważną zasadą jest niestosowanie jednocześnie leków na kaszel suchy i mokry. Gdy w przypadku kaszlu mokrego podamy lek przeciwkaszlowy, hamujący odruch kaszlu, to wydzielina zalegająca w drogach oddechowych nie zostanie odkrztuszona. Zaleganie wydzieliny może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, a nawet płuc. Z kolei podanie leków wykrztuśnych w przypadku kaszlu suchego – nie przyniesie skutku, a wręcz może doprowadzić do zwiększonej ilości ataków kaszlu.
  • W wyjątkowych sytuacjach związanych z kaszlem mokrym, lekarz może zalecić oba rodzaje leków – np. leki wykrztuśne w ciągu dnia, a wieczorem lek przeciwkaszlowy umożliwiający spokojny sen bez napadów kaszlu.

Diagnoza i leczenie kaszlu wymagają zawsze konsultacji lekarskiej